“Breaking the Glass Ceiling for Women Administrators”

2017-1-TR01-KA204-045966 2018-2020 Erasmus+ Key Actıon

2 Strategıc Partnership

The project second mobility was held in Italy/Palermo  between 28-30 November 2018. Kadir Yılmaz was participated to meeting.
The project in the last 4 months was reviewed. The coordinator informed each partner about the papers and documents needed from each one. The IO1 was  finished and the IO2 was in progress. The training programme was already sent for review to the partners and in the following weeks the evaluation of the training and the mentor-selection criteria would be sent by the coordinator. The website structure was presented. It would be online by the end of December.
Each partner explained what had done in their organisation. The third mobilidy was decided. All the partners were  discussed about the process of the outputs 2,3.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


“Breaking the Glass Ceiling for Women Administrators” The project first mobility was held in Aydın in Adnan Menderes University on 28-30 March, 2018 Meliha Doğan, Erol Tangal, Emre Köksal Küçük were participated to meeting. All partners gave small briefing about their organizations. The way and time table of project was spoken. The target group was decided. Next meeting date was decided.
The project second mobility was held in Germany/Berlin  between 26-27 July 2018. Filiz Tanrısever was participated to meeting. 1.Coordination Meetings (In addition to the evaluation of the host organisation) 2.Timing of the Project  3.Distribution and execution of tasks 4.Resources 5.Results 6.Dissemination  were discussed in the project meeting. The partner presentedthe result of the progress of  IO1.
About the Project
it is aimed to minimize the problems that women administrators experiencing glass ceiling syndrome encounter, to let them develop skills in order to be able to cope with the problems they encounter and to make them be employed more in managerial positions.
Therefore we aim to;
- reduce gender discrimination at the management level.
- break the prejudices and stereotypes directed to women managers.
- inform women managers in advance about the difficulties they may encounter,and thus to develop their ability to cope with problems.
- improve the working conditions of women.
- give mentorship to women managers during their first years of management.
- train mentors by developing a mentorship program so that they provide mentorship support for women managers.
- bring in the ability to develop social relations.
- develop the right decision-making skills in career planning.
Project Partners

  • Adnan Menderes Üniversitesi (Turkey)
  • CEIPES - Centro Internazionale per la Promozione dell Educazione e lo Sviluppo (Italy)
  • Aplıcaproposta Lda (Portugal)
  • AC Amics de la Biblioteca de la Fonteta (Spain)
  • Education Mobility Grid GbR - Ksenija Popac, Boris Bulatovic, Ela Kurtcu Bulatovic (Germany)
  • Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü (Turkey)
  • Aydın Kültürel Gelişim Derneği (Turkey)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ KOORDİNATÖRLÜĞÜNDE SÜRDÜRÜLEN “KADIN YÖNETİCİLER CAM TAVANI KIRIYOR” ADLI AVRUPA BİLRLİĞİ POJESİ ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi yürütücülüğünde, Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ruhi SARPKAYA koordinatörlüğünde gerçekleştirilen Kadın Yöneticiler Cam Tavanı Kırıyor (2017-1-TR01-KA204-045966) (Breaking The Glass Ceiling For Women Administrators) adlı ERASMUS+ Yetişkin Eğitimi Stratejik Ortaklık Projesi’nin 2. Fikri Çıktısı olan “Cam Tavan Eğitim Programı” kapsamında Aydın ilindeki eğitim kurumlarında görev yapan kadın yöneticilere yönelik “Cam Tavan Farkındalık Eğitimi” Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Aydın Kültürel Gelişim Derneği koordinatörlüğünde 13 Şubat 2019 tarihinde Aydın Doğa Koleji’nde gerçekleştirildi. Eğitimlerin açılışına Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cumali ÖKSÜZ ve Aydın İl Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Hakan DURUM da katıldı.
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cumali ÖKSÜZ’ün açılış konuşmasının ardından, Projenin ikinci fikri çıktısı olan “Cam Tavan Eğitim Programı” çerçevesinde katılımcılara “Cam Tavan Sendromu”, “Başa Çıkma Becerileri” ve “Yöneticilik Eğitimi” konularında eğitimler verildi. Cam Tavan Sendromu eğitimi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Pınar YENGİN SARPKAYA; Başa Çıkma Becerileri Eğitimi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Yalçın ÖZDEMİR ve Dr. Öğr. Üy. Ali Serdar SAĞKAL ve Yöneticilik Eğitimi de Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ruhi SARPKAYA tarafından verildi.
Tüm gün süren eğitimlere Aydın ili merkez ve ilçelerindeki eğitim kurumlarında çalışan kadın yöneticiler katıldı. Eğitimlerde projenin üçüncü fikri çıktısı süresince yetiştirilecek olan mentörlerin seçimi için gerekli çalışmalar da gerçekleştirildi. Projenin bir sonraki aşamasında bu eğitimler sonunda başarılı olan gönüllü yöneticiler mentörlük eğitimine alınacak.     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

“Kadın Yöneticiler Cam Tavanı Kırıyor” Adlı Erasmus+ Projesinin Açılış Toplantısı Gerçekleştirildi

 

 

Adnan Menderes Üniversitesi Eğitim Fakültesi koordinatörlüğünde Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ruhi Sarpkaya’nın yürütücülüğünde başlatılan “Kadın Yöneticiler Cam Tavanı Kırıyor” başlıklı Erasmus+ Yetişkin Eğitimi Stratejik Ortaklık (KA204) Projesi açılış toplantısı, 29 Mart 2018 tarihinde Adnan Menderes Üniversityesi Atatürk Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Türiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen projenin açılış toplantısına, Rektör Yardımcısı aynı zamanda Eğitim Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Recai Tunca, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinden yönetici, öğretmen ve öğrenciler, sivil toplum kuruluşları, akademik ve idari personelin yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan ve yaklaşık iki saat süren toplantıda Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Pınar Yengin Sarpkaya projenin detaylarını katılımcılarla paylaştı.

Konuşmasına kendi yaşamından iki çarpıcı örnekle başlayan Doç. Dr. Pınar Yengin Sarpkaya, ülkemizde ve dünyada yönetici pozisyonundaki kadınların oranını yansıtan ayrıntılı istatistikler verdi. Sarpkaya projeyi anlatırken, “Cam Tavan” kavramının kadınların iş yaşamında var olmalarının ve yükselmelerinin önündeki görünmez engeller olduğunu belirtti. “Kadın Yöneticiler Cam Tavanı Kırıyor” konulu Avrupa Birliği Projesinin Türkiye’den Adnan Menderes Üniversitesi, Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Aydın Kültürel Gelişim Derneği, Almanya’dan EMG-Educational Mobility Grid GbR, İtalya’dan CEIPES – Centro Internazionale per la Promozione dell Educazione e lo Sviluppo, İspanya’dan AC Amics de la Biblioteca de la Fonteta ve Portekiz’den BRAGAMOB – Aplicaproposta LDA’nın ortaklığı ile yürütüldüğünü vurgulayan Doç. Dr. Sarpkaya, projenin amaçlarını ve sürecini detaylı olarak anlattı. Projenin, kadın yöneticilerin cam tavan engellerinin saptanması, kadın yöneticilere cam tavan engellerini aşmaya yönelik eğitimlerin verilmesi ve daha sonra da kadın yöneticiler için mentörlük programının uygulanması süreçlerini içerdiği belirtildi.

Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü öğretim elemanları tarafından Türk ve dünya eserlerinden örneklerin sunulduğu mini konserin ardından, Murat Hale Küçükoğlu Kız Meslek Lisesi Müdürü Gülfidan Kendirlioğlu’nun meslek yaşamından anekdotlarla zenginleştirdiği konuşması oldukça ilgi gördü. İş yaşamında bir kadın olarak kendini güçlendirmek için aldığı eğitimlerden ve katıldığı çalışmalardan bahseden Kendirlioğlu, güçlü bir rol model olarak hem meslektaşlarına hem de öğrencilerine etkileyici mesajlar verdi.

Toplantının sonunda projenin uluslararası ortaklarının temsilcilerine katılım belgeleri verildi. Toplantı Atatürk Kongre Merkezi Fuaye Alanı’nda verilen kokteylle son buldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje ile ilgili tüm haber ve etkinlikler #noglassceiling hashtagi ile,

Twitter’da @glassceiling_tr

Instagram’da @breaking_the_glass_ceiling

Facebook’ta @breaking.glass.ceiling hesaplarından takip edilebilir.

 

https://www.adu.edu.tr/tr/haber/kadin_yoneticiler_cam_tavani_kiriyor_adli_erasmus_projesinin_acilis_toplantisi_gerceklestirildi-1000039445

http://www.milliyet.com.tr/kadin-yoneticiler-cam-tavani-kiriyor-aydin-yerelhaber-2705497/

https://www.sabah.com.tr/egeli/2018/04/04/kadin-yoneticiler-cam-tavani-kiriyor

http://www.karar.com/aydin/kadin-yoneticiler-cam-tavani-kiriyor-807457

https://www.mansetaydin.com/adude-cam-tavani-kiracak-proje/

http://www.bursahaber.com/aydin/kadin-yoneticiler-cam-tavani-kiriyor-h1239373.html

https://www.instagram.com/p/BhFAKJzgOWJ/?hl=tr

https://www.facebook.com/menderesedutr/?rf=108475589174344

https://twitter.com/menderesedutr

 

 

 

İletişim

İletişim

kulturelgelisim09@gmail.com
Tel: 0 505 311 87 09

facebook twitter youtube